- hu
- en
Az átszellőzés és a levegőminőség javítása
A probléma
Stuttgart a folyóvölgyek által formált Neckar-medencében, hegyek között fekszik. A várost mérsékelt övi klíma, meleg nyarak jellemzik. A völgyfekvésnek és a környéken zajló ipari tevékenységeknek köszönhetően a város az 1970-es évektől kezdve szennyezett levegővel küzdött. A széljárás gyenge, amely a városi hősziget-hatással együtt rossz levegőt eredményezett.
A 2071-2100 időszakra vonatkozó klímamodellek 2°C átlaghőmérséklet-növekedést jeleznek elő Stuttgartban. A hőségnapok száma várhatóan jelentősen nőni fog: az előrejelzések több mint 30 olyan napot prognosztizálnak 2100-ra, amikor a napi legmagasabb hőmérséklet 30 fok fölé emelkedik.
A megoldás
Stuttgart város vezetése a hőség és a légszennyezettség kihívásaira keresett megfelelő választ. Ezt több zöldfelület és a természetes szélmozgás biztosításával akarták elérni, vagyis lehetővé akarták tenni, hogy a hegyekből érkező hűvösebb levegő eljusson a városba.
A 2008-ban létrehozott Klíma Atlasz a régió területeinek hőmérsékletét és légmozgását dolgozza fel. Az Atlasz a régió szélmozgásait, a hideg levegő áramlását, és a légszennyezettségi adatokat megjelenítő térképeket és információkat tartalmaz. Az adatok alapján olyan területrendezési szabályozásokat javasol, amelyek meghagyják a nyílt, beépítetlen területeket, és zöldfelületeket létesítenek a sűrűn lakott területeken.
A szabályozásoknak köszönhetően Stuttgart területének 39%-a természetvédelmi minősítést kapott, amely rekordot jelent egész Németországban. A bevezetett intézkedések eredményeképp a város területének 60%-át zöldfelületek borítják: a városban 300 000 m2 zöldtetőt létesítettek, 5000 hektáron erdő terül el, a parkokban összesen 65 000, míg az utak mentén 35 000 fa található.
A város továbbá megakadályoz bizonyos hegyoldalba tervezett építési projekteket, és olyan beruházásokat, amelyek az éjszakai légáramlást akadályoznák. Mindez együttvéve segíti a légcserét, a hűvösebb levegő beáramlását.
A kezdeményezésben az önkormányzat különböző részlegei vettek részt. Az együttműködés biztosította a különböző szempontok (éghajlatváltozás, területrendezés, városfejlesztés) figyelembe vételét.
Tanulságok
Az intézkedések elsősorban a levegőminőség javítását célozták, megvalósulásukkal azonban közvetetten a klímaadaptációhoz is hozzájárulnak.
Stuttgart város vezetése jelentős szerepet vállalt a klímaváltozás hatásainak mérséklésében. A városvezetés elhivatottságát mutatja, hogy több részleg is foglalkozott a fejlesztésekkel. Az elfogadott szabályozásokat pedig szigorúan betartatta az önkormányzat.
A kezdeményezés során fontos volt a különböző területek szakértőinek közös munkája. Többek között éghajlatvédelemmel, területrendezéssel, valamint városfejlesztéssel foglalkozó emberek együttműködése hatott előnyösen a projekt sikeres megvalósítására.
A légszennyezettség és a városi hősziget-hatás problémája számos nagyvárosban tapasztalható. Így a Stuttgartban megvalósult kezdeményezés átvehető a hasonló kihívásokkal szembenéző településeken is.
Kapcsolat
További információ
- Stuttgart weblap
- Klímatérkép
- Urban Climate
- Stuttgart Clima
- Cikk Stuttgart Clima
- Klíma Atlasz
- Baumueller, Juergen, et al. "Climate Atlas of a metropolitan region in Germany based on GIS." 7th International Conference on Urban Climate. 2009.
- Kazmierczak, A. and Carter, J. (2010) Adaptation to climate change using green and blue infrastructure. A database of case studies